Bezpečný internet

Napsal Miluše Šafářová dne .

V závěru školního roku navštívili žáci pátých tříd Krajskou knihovnu Františka Bartoše ve Zlíně, kde se zúčastnili velmi zajímavé besedy s názvem „Bezpečný internet“. Žáci získali základní informace o zabezpečení počítače, nastavení prohlížeče (Firefox, IE) apod., zásadách bezpečného chování na internetu, bezpečném používání sociálních sítí, e-mailu nebo bezpečném ukládání dat.

Ondřej Zeman, žák 5. B, o besedě napsal:
Poučili nás o bezpečnosti na internetu. Nikdy nevíme, kdo se skrývá na druhé straně, nemáme si pouštět do počítače špióny, viry atd. Do počítače si můžeme aplikovat: např. antivirové programy. Neotvíráme neznámé e-maily a přílohy, zprávy bez otevření hned smažeme.
Bylo to super! A teď víme, že si na internetu máme dávat velký pozor!

Desatero bezpečného internetu

1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
  2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
  3. Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
  4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
  5. Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
  8. Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  9. Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš.
  10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

Drž se zásad o bezpečnosti na internetu a zbytečně neriskuj.