Návštěva okresního soudu

Napsal Michaela Mikulková, Martina Horsáková dne .

Dne 24. 2. 2015 jsme my, žáci 9. ročníku, navštívili budovu Krajského soudu ve Zlíně. Byla to pro nás cesta do neznámého prostředí. Byli jsme velmi zvědaví, co nás čeká.
Ráno jsme vyjeli autobusem od školy. Před budovou už na nás čekali pracovníci probační a mediační služby, kteří nás zavedli do jedné ze zasedacích místnosti soudu. Přibližně dvě hodiny jsme měli přednášku, kde nám vysvětlovali jednotlivé funkce pracovníků soudu. Zajímavé bylo povídání o zkušenostech s jednotlivými případy, které se zde v minulosti řešily. Taky jsme se dozvěděli mnoho, pro nás dosud neznámých, pojmů a informací.
Po úvodních informacích jsme se rozdělili do dvou skupin a odebrali se do skutečné soudní síně, kde nám nám byl přidělen fiktivní případ. Jednalo se o zatajení nalezené věci, náprsní tašky s penězi. Celá třída byla zapojena do hry na soudní líčení. Ze spolužáků se stali soudci, advokáti, státní zástupci, obžalovaní a diváci. Nebylo to pro nás úplně snadné. Zjistili jsme, že sedět na lavici obžalovaných není nic příjemného, i když jde jen o hru. Nikdo z nás by si to už nechtěl zopakovat. Naopak práce soudců a advokátů se nám velmi líbila. Možná bude i inspirací pro volbu našeho budoucího povolání.
Celá exkurze se nám velmi líbila. Všichni jsme to vnímali jako novou zkušenost do života.

Michaela Mikulková a Martina Horsáková 9.A

Fotografie z této akce naleznete v GALERII.