nám. Míru 7, 763 16 Fryšták            +420 577 911 052              reditel@zsfrystak.cz            Dat. schránka: mffmk7m            IČO: 750 22 702            IČ provozovny: 1001011848

Dne 19. 5. 2023 se žáci 7. B zúčastnili sdílených dílen v Bystřici pod Hostýnem ve Střední škole nábytkářské a obchodní (SŠNO) s doprovodem učitelky Miluše Šafářové.

Do tohoto projektu mohli nahlédnout vždy jen 8. třídy, ale jelikož je tento projekt letos naposled, mohly se do Bystřice vydat i 6. a 7. třídy. Třída 7. A jela dřív než my, a to jsme jim samozřejmě záviděli, ale jak se říká, dočkej času, jako husa klasu, a vyplatilo se nám to. 
Sešli jsme se na zastávce ve Fryštáku a jeli přímo do Bystřice. Všichni jsme si říkali: ,,Jupí, hlavně, že není škola a nemáme fyziku, matiku a ostatní nudné předměty.“ Ale to jsme ještě nevěděli, co nás čeká. Po příjezdu jsme zjistili, jak vše bude probíhat. Rozdělili nás do dvou skupin a to, jak chceme. Samozřejmě že to dopadlo: holky a kluci zvlášť. Každá skupinka vešla do jiné dílny, odložila si věci a šlo se makat. 
Dozvěděli jsme se, že budeme vyrábět dřevěné ramínko. Všichni jsme se na sebe podívali s výrazem „Cože?! Jenom obyčejné ramínko, vždyť to je lehké!“ Ale těžce jsme se mýlili! Každý dostal hrubý obrys, který nevypadal jako ramínko ani v nejbláznivějším snu. Dozvěděli jsme se co a jak, jaké nástroje máme použít a kdy. Nejprve jsme vyzkoušeli pilník na dřevo a zbrousili si všechny strany. Potom jsme se naučili nový způsob držení tužky a po obvodu jsme si nakreslili čáry, podle kterých jsme zbrousili ostatní strany dohladka. Vyvrtali jsme otvor pro držení ramínka. Asi se vám to nezdá, jako ani nám se to na začátku nezdálo, ale v tuhle chvíli už jsme byli upocení a udýchaní jako bychom běželi maraton.
Hurá hurá, konečně oběd a co jiného bychom si po takové těžké práci zasloužili než pizzu. Každý dostal jednu celou pizzu a k ní vodu. Pochutnali jsme si a nabrali sílu do další práce… Zbrousili jsme strany úplně do hladka, našroubovali držák na ramínko… a měli jsme hotovo. Radovali jsme se, že se nám to povedlo.
Chvíli jsme si odpočinuli a šli na obhlídku školy. Mysleli jsme si, že to bude nudné a nezáživné, jenom takové bloudění po škole. Omyl! Viděli jsme studenty přímo v hodinách, na jakých projektech pracují a jaké stroje používají. Určitě nás to zaujalo a můžeme přemýšlet i o této škole při volbě povolání. A o to vlastně taky šlo.
Potom už jsme se jen rozloučili a jeli domů s novými zážitky a s výtvorem, který se bude pyšnit v našich skříních, jako nemalá ozdoba.

Anežka Němcová a Magdaléna Hurtová 7. B


Základní škola Fryšták, okres Zlín,

příspěvková organizace

nám. Míru 7, 763 16 Fryšták

 

Copyright © 2023 zselektro. Všechna práva vyhrazena.