nám. Míru 7, 763 16 Fryšták            +420 577 911 052              reditel@zsfrystak.cz            Dat. schránka: mffmk7m            IČO: 750 22 702            IČ provozovny: 1001011848

V pátek 24. března navštívila třída 7.A  střední nábytkářskou školu v Bystřici pod Hostýnem. Cesta linkovým autobusem rychle utekla. Vystoupili jsme na nádraží a svižným krokem se vydali  směrem k dílnám, ve kterých probíhá praktická výuka.

Po příchodu nás rozdělili na dvě skupinky. Každou si vzal na starost mistr odborného výcviku a začal nám vysvětlovat, co  nás dnes vlastně čeká. Na první pohled se úkol mnohým zdál poměrně snadný - vždyť vyrobit šatní ramínko není nic složitého, zvlášť když před každým z nás leželo už vyřezané na stole. Ale záhy jsme se přesvědčili, že zdání klame.

Bylo totiž zapotřebí vyvinout poměrně velké úsilí, aby ramínko vypadalo tak, jak jej všichni známe z obchodů. Znamenalo to pořádně přiložit ruce k dílu a pustit se do práce. Na řadu přišlo nejprve hrubé opracování hran pomocí struháku. Poté jsme se chopili jemného pilníku a začali pracovat na detailnějším obroušení. To vše pod dohledem hodného mistra, který nám v případě potřeby ochotně poradil a pomohl. Důkaz, že práce skutečně zahřeje, přišel poměrně brzy, protože mikiny mnohých  po chvíli skončily na věšáku, a na spoustě z nás se začala podepisovat únava. Ale to ještě nebyl konec. Na závěr jsme obdrželi jemný smirkový papír a dílo finálně upravili, aby bylo krásně hladké a nepotrhalo pověšené oblečení. Pak už jen zbývalo ručně zavrtat do připraveného otvoru háček a bylo hotovo.

Ztracenou energii jsme  získali výbornou pizzou, kterou spolu s pitím obdržel na oběd každý z nás. Před samotným odjezdem jsme si ještě prohlédli některé dílny i s praktickou ukázkou truhlářských strojů a  nahlédli i přímo do ateliéru, kde zrovna probíhala výuka studentů bytového designu. Při této příležitosti jsme stihli prohodit i několik slov s bývalými žáky fryštácké školy.  Na závěr jsme se dozvěděli, jaké možnosti maturitních a učňovských oborů škola nabízí, a vyrazili opět směrem k autobusovému nádraží.

Celá akce se nám velmi líbila a nejeden z nás uvažuje o studiu s vůní dřeva jako o svém budoucím povolání.

žáci 7.A

Základní škola Fryšták, okres Zlín,

nám. Míru 7, 763 16 Fryšták

Copyright © 2023 zselektro. Všechna práva vyhrazena.