Výlet 9. tříd do Prahy

Napsal Jáchym Červený dne .

Po náročném období přijímacích zkoušek všichni s povděkem přijali nabídku strávit ještě dohromady pár dnů v Praze. A to od 10. do 12. května 2022. A jako mušketýři všechny tři deváté ročníky společně.
Sraz byl naplánován na 5:30 ve Zlíně na vlakovém nádraží. Kupodivu nikdo nezaspal a neztratil se cestou z Fryštáku. Štosující se davy spolužáků se vměstnaly do jednoho vagonu Zlínského expresu. Cesta byla poklidná a plynulá. Kolem deváté hodiny už jsme dorazili na Hlavní nádraží. Záhy po příjezdu se nás ujal průvodce metropolí, pan Hanzlík. Jakmile zavelel, vydali jsme se do první noční můry paní učitelek, do metra. Zvládli jsme to, jsme šikovní Moraváčci. Z něj naše kroky vedly do Národního muzea na samotném Václavském náměstí. Stále jsme byli ještě obtěžkáni zavazadly, takže jsme je složili do úschovny tamtéž, aby naši prohlídku nic nenarušovalo. Byly k vidění otevřené prostory a výstavy. Za zmínku stojí pohled z velké střešní kupole, která nabízí nerušený výhled na celé město. Je skutečně stověžaté. Po návštěvě Muzea jsme se rozešli na oběd. Každý si pod Václavem našel to své. Odtud jsme se přemístili tramvají k našemu ubytování v klášteře Kapucínů na Loretánském náměstí na Hradčanech. Za fanfár Lorety jsme vystoupili na stanici Pohořelec. Po zabydlení a skutečně krátkém odpočinku jsme vyrazili vstříc návštěvě sester Boromejek, kde v Nemocnici milosrdných jsme podle plánu povečeřeli. Po ní jsme se vydali do divadla Malá scéna DVA na Starém městě. Shlédli jsme nezapomenutelné představení s názvem Vše o mužích. Jisté pikantnosti vyrazily dech i paním učitelkám...Unavení a plni dojmů uleháme.
Středeční ráno náleželo prohlídce památníku heydrichiády a kostela, ve kterém se ve 40. letech slavní parašutisté ukrývali. Z podzemní krypty rovnou do strahovských výšin. „Vzhůru na Petřín!“, jak zní ve známé písničce. Z lanovky byl krásný výhled. Kdo se vyzná v tlačenici, prodral se na věž a do zrcadlového bludiště. Následovala prohlídka Státní opery u budovy bývalého Federálního Shromáždění. Opět jsme navštívili svatého Václava na koni a našli obživu. V podvečer jsme se vrátili na ubytovnu, povečeřeli a odměnou celého výletu nám byla plavba lodí a po ní noční procházka městem. Stihli jsme vidět i apoštoly na Orloji, prošli se po Karlově mostě, a dokonce se setkali s celebritou. Při návratu do kláštera byla k vidění nevšedně nasvícená budova Ministerstva zahraničních věcí v ukrajinských barvách. Čtvrteční dopoledne jsme zasvětili prohlídce Pražského hradu. Za jeden den tento skvost nejde prohlédnout celý, takže jsme měli možnost nahlédnout do Vladislavského sálu, Chrámu svatého Víta, nebo Zlaté uličky. Něco si taky musíme nechat na příště...
Naše poslední kroky už směřovaly na nádraží, odložení batožin a slast spolužaček – rozchod v Palladiu. Pak už jen adie Praho a v devět večer už z výletu zbyly jenom vzpomínky.
Jistě uznáte, že program byl nabitý k prasknutí, ale užili jsme si to!
Dnes však potlesk nebude patřit mé chabé slohové práci, nýbrž paním učitelkám za bezva společný výlet.

Fotografie z této akce naleznete v GALERII