Projekt Sdílené dílny

Napsal Miluše Šafářová dne .

Návštěva Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem

Výběr povolání je pro každého z nás důležitým krokem v životě. Rozhodovat se „čím budu“ v období dospívání, bez životních zkušeností, vyhraněných zájmů a s nedostatečným stupněm sebepoznání je pro mnohé žáky velmi složité. Proto se i naše škola, v rámci kariérového poradenství, snaží zapojovat do projektů zaměřených na poznání studijního oboru „na vlastní kůži“. Jedním z těchto projektů jsou i tzv. sdílené dílny, kdy si žáci vyzkouší pod vedením mistrů odborného výcviku a studentů střední školy vyrobit nějaký výrobek, seznámit se s pracovním nářadím, poznat pracovní prostředí dílny i celého výrobního provozu, získat informace o uplatnění na trhu práce.
Poslední sdílené dílny proběhly v prostorách Střední školy nábytkářské v Bystřici pod Hostýnem. Jak se našim žákům 8. tříd líbilo pracovat se dřevem a co se všechno se naučili, zjistíte po přečtení jejich slohových prací.
Další sdílené dílny proběhnou v březnu, kdy navštívíme SPŠ polytechnickou COP ve Zlíně.
V dubnu se můžeme těšit na další dvě dílny v Bystřici p. Hostýnem – samozřejmě s obědem a pitným režimem zdarma. Moc děkujeme!
Fotografie z této akce naleznete v GALERII.

Dne 19. 12. 2018 navštívila třída 8. B Střední školu nábytkářskou a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. Cílem akce bylo získat představu o možných budoucích povoláních a informace o studiu truhláře, uměleckého truhláře a čalouníka.
Brzy ráno jsme nasedli na veřejný autobus a jeli přímým spojem až do Bystřice. Z nádraží nás čekala desetiminutová chůze až na určené místo a u školy nás přivítali s úsměvem učitelé odborného výcviku. Rozdělili nás do dvou skupin. Každý si vyrobil svou vlastní ptačí budku a klíčenku, a pokud dokázal složit dřevěný hlavolam, dostal ho jako dárek. V dílnách nám nabídli ovocný čaj a k obědu připravili vynikající pizzu. Potom nás provedli po škole, ukázali učebny, výrobky studentů a povyprávěli o historii školy. Odpoledne nás zavedli do muzea výrobků, které studenti vytvořili v rámci praktické maturitní zkoušky, a pak už jsme šli zpět na nádraží.
Z návštěvy dílen jsme byli nadšení, moc se nám líbily a těšíme se na další.
Anna Orsavová a Klára Pospíchalová, 8. B

V listopadu jsme jeli na sdílené dílny na SŠNO v Bystřici pod Hostýnem. Bylo sice sychravé počasí, ale i tak jsme se do školy velmi těšili.
Do Bystřice pod Hostýnem jsme se dopravili autobusem a poté jsme šli pěšky. Zastávka od našeho cíle nebyla daleko. Po příchodu do školy nás přivítali milí vyučující, kteří si nás rozdělili do dvou skupin. Měli jsme za úkol vyrobit domeček pro hmyz. Myslela jsem si, že mě to bude nudit, ale nebylo to tak. Milý pan učitel nám předvedl, co a jak máme dělat. Naučila jsem se zde základní práce se dřevem a nástroji. Byla to docela zábava. Když jsme něco udělali špatně, vyučující nám ochotně pomohl a my jsme chyby napravili.
Za práci jsme byli odměněni šunkovou pizzou, na které si každý z nás pochutnal a po které jsme nabrali spoustu energie na dodělání výrobků.
Přišlo mi zajímavé, že takové zaměření na středních školách si smí vybrat i děvčata. Je to dobře, protože některá děvčata pracovala se dřevem mnohem lépe než méně zruční chlapci.
Návštěva nábytkářské školy byla velmi zajímavá, jsem ráda, že jsem se naučila něco nového a poznala studijní obor truhlář a umělecký truhlář. Mám inspiraci pro budoucí povolání.
Sabina Brázdová, 8. A

Ve středu jsme se sešli u fryštácké školy. Toho dne jsme odjížděli na sdílené dílny do SŠNO Bystřice pod Hostýnem. Dílny se nacházely v nábytkářské škole, kde nás radostně přivítali. Šli jsme do dílny a pan učitel odborného výcviku nám vysvětlil, co a jak budeme dělat. Vyráběli jsme domeček pro hmyz, který byl ze dřeva, stlučený hřebíky. Postupovali jsme tak, že jsme si ve dvojici nařezali laťky podle zadaných parametrů a stloukli domeček. Pak jsme dostali pizzu, která byla velmi dobrá. Jak jsme dojedli pizzu, navštívili jsme Muzeum maturitních prací uměleckých truhlářů a prošli pracoviště s velkými stroji.
Proč jsme tam jeli? Abychom se něco naučili a získali představu o nabízených studijních oborech. Byla to inspirace pro naše povolání. Návštěva školy se mi líbila a domeček pro hmyz taky. Myslím, že je to dobrá škola. Na škole mě to velmi bavilo a byli na nás velmi hodní. Děkujeme.
Petřík Jan, 8. A

V listopadu jsme navštívili Střední školu nábytkářskou a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. Byli jsme zde pozváni na sdílené dílny. Hned jak jsme dojeli, rozdělili jsme se na dvě skupiny. Každá skupina pod vedením mistrů odborného výcviku vyráběla hmyzí hotel a ti co byli rychlí, stihli vyrobit i pěknou, dřevěnou klíčenku. Všichni jsme byli se svými výrobky spokojeni, protože nám ochotně radili, pomáhali, případně výrobky opravili naši skvělí učitelé odborného výcviku. Práce se dřevem mě velmi bavila. Zdokonalila jsem své dovednosti a přiučila nějakým novým. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že bych se mohla něčemu takovému věnovat.
A v tom je to kouzlo. Taková návštěva vám otevře oči a umožní poznat novou profesi. Možná vás to zaujme na tolik, že se tím budete zbytek života živit. Myslím, že to byl i hlavní cíl této návštěvy, který se splnil. Vždyť mnozí z nás už přemýšlí, že práce se dřevem se stane jejich povoláním. Děkujeme.
Martina Pekařová, 8. A

Dne 19. prosince 2018 naše třída 8. B navštívila Sdílené dílny na Střední škole nábytkářské v Bystřici pod Hostýnem. Škola nabízí různé obory jako truhlář, čalouník…Učitelé odborného výcviku nám ukázali, jak vyrobit krmítka pro ptáky. Na občerstvení jsme dostali čaj ve várnicích a k obědu pizzu. Potom jsme navštívili Muzeum výrobků, které studenti tvořili v rámci praktické maturitní zkoušky. Ke konci prohlídky jsme si vzali svoje krmítko do jedné z dílen, kde nám učitelé ještě vysvětlili jednotlivé studijní plány (například kolik let se studuje, co se budeme učit atd.). Ve škole se mi líbily maturitní práce zdejších studentů i muzeum. Ocenila jsem i výrobu krmítek pro ptáčky, které jsou v zimě potřeba. Děkuji učitelům za vzornou péči a trpělivost.
Klára Vejsová, 8. B

Dne 19. 12. 2018 jsme jeli do Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem, abychom se podívali, jaké obory zdejší škola nabízí. Po příchodu nás rozdělili do dvou skupin, každá skupina šla do dílny, kde nás čekal učitel. Z jedné skupiny se ještě vytvořili dvojice – každá dvojice obsadila jeden ponk. Učitelé nám předali nachystané materiály, ze kterých měla vzniknout ptačí budka. Nejprve nám vysvětlili, jak máme díly sešroubovat, a poté jsme se pustili do práce. Když jsme s výrobou skončili, dostali jsme k obědu výbornou pizzu. Poté jsme se šli podívat do Muzea výrobků, které studenti vytvořili v rámci praktické maturitní zkoušky. Návštěva se mi moc líbila, zaujala mě jak výroba ptačí budky, tak i celková atmosféra ve škole a přístup zdejších vyučujících.
Radek Pavel, 8. B

Dne 19. 12. 2018 se naše třída 8. B zúčastnila exkurze na Střední škole nábytkářské v Bystřici pod Hostýnem. Sešli jsme se na autobusové zastávce a veřejným autobusem jeli do Bystřice. Ve škole jsme se seznámili s mistry odborného výcviku, kteří nám řekli něco o nabízených oborech – truhlář, umělecký truhlář a čalouník. Následně jsme šli do dílen, kde jsme si ukázali, co budeme dělat a jak. Vyráběli jsme krmítka pro ptáky. Destičky jsme měli už nařezané, akorát jsme museli zatloukat hřebíky a ohoblovat desky. To celé nám trvalo tak dvě hodiny. Mezitím jsme dostali teplý čaj a pizzu. Když jsme čekali na druhou skupinu, tak jsme si vydlabali jména do jmenovek a povídali si s naším mistrem odborného výcviku. Jakmile se obě skupiny sešly, tak nás pánové provedli školou a ukázali nám, jak pracují různé stroje. Potom jsme si zašli pro věci a rozloučili se. Návštěva se nám všem velice líbila, byli jsme nadšení. Určitě bych si to vše rád zopakoval.
Marek Hlavica, 8. B

Dne 19. prosince 2018 naše třída 8. B navštívila v rámci projektu Sdílené dílny SŠ nábytkářskou a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. Sraz jsme měli u školy a poté jsme jeli veřejným autobusem směrem k Bystřici. Na střední škole se nás ujali místní učitelé, kteří nás rozdělili do dvou skupin. Cílem Sdílených dílen bylo udělat si představu o profesi truhláře, uměleckého truhláře, čalouníka.
Seznámili jsme se s  jednotlivými obory a také jsme si sami zkusili vyrábět krmítko pro ptáky. Práce se dřevem byla úžasná, dozvěděli jsme se, že je nutné správně měřit, rýsovat, řezat, ale i použít potřebný hřebík k dovršení celého projektu. Po dobře vykonané práci nás čekala odměna, přímo na dílnu nám donesli ve várnicích čaj a pizzu.
Poté jsme navštívili Muzeum výrobků, které tvořili studenti v rámci maturitní zkoušky. Viděli jsme opravdu zajímavé kousky, například stůl v různých tvarech, zeměkouli a další – mě nejvíce zaujal obrovský orel ze dřeva.
Návštěva střední školy velmi rychle uběhla, obohatila nás o nové poznatky a inspirovala k budoucí volbě povolání.
Lukáš Fišer, 8. B