Prohlídka zlínského mrakodrapu

Napsal Mgr. Pavlína Dračková dne .

První a druhou středu v říjnu se naši páťáci vydali do Zlína na prohlídku správní budovy č. 21 Baťových závodů – „zlínského mrakodrapu“.
Nejprve si žáci vyslechli v přízemí jedenadvacítky stručnou historii zakladatelů obuvnické firmy sourozenců Baťových
a zajímavé údaje o mrakodrapu. Věděli jste třeba, že mrakodrap byl postaven podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka za pouhé dva roky? Proč jsou sloupy od sebe 6m 15cm? Že byl ve své době nejvyšší budovou v Československu
a druhou nejvyšší budovou v Evropě?
Žáci byli ohromeni různými technickými vymoženostmi budovy, nicméně největším zážitkem byla pro všechny jízda výtahem, který sloužil J. A. Baťovi jako výtahová kancelář, vyhlídka na Zlín z terasy v 16. patře a pohled do úzkého průzoru mezi budovou a výtahem. Žáci 5. A měli navíc to štěstí, že viděli jak po mrakodrapu jezdí „kočka“ – speciální venkovní výtah určený k umývání oken.
Celá exkurze byla pro děti velmi poutavá a u mnohých vzbudila zájem dozvědět se více o rodině Baťů a o Zlíně.
Pavlína Dračková
Několik fotografií z této akce naleznete v GALERII.